Loading color scheme

Rajd i bieg patriotyczny im. Wacława Felczaka

W dniu 15.09.2022 r. nasi uczniowie (klasy VI, VII i VIII) wzięli udział w Rajdzie i Biegu Patriotycznym im. Wacława Felczaka, a także uczestniczyli  w odsłonięciu Tablicy Pamięci poświęconej Kurierom i Emisariuszom Szlaku Kurierskiego „Szkoła”.

O godzinie 9:00 wyruszyliśmy piechotą – początkowo szlakiem rowerowym, a następnie nowo wybudowaną drogą (ścieżką rowerową) prowadzącą do „kopcy granicznych” na styku Harkabuza, Raby Wyżnej i Bukowiny Osiedle. Po drodze niektórzy znaleźli piękne okazy prawdziwków. Zanim rozpoczęły się uroczystości przy Tablicy Pamięci poświęconej Kurierom i Emisariuszom Szlaku Kurierskiego „Szkoła”, odwiedziliśmy grób nieznanego żołnierza znajdujący się w lesie w Bukowinie Osiedlu.

Następnie nasi uczniowie wzięli udział w grach i zadaniach sprawnościowo- ruchowych, tj. rzucie granatem na odległość, musztrze, udzielaniu pierwszej pomocy i wykonali kilka „przysiadów” ... Posili się po nich wojskową grochówką oraz herbatą i ciastkami przygotowanymi przez Koło Gospodyń z Bukowiny Osiedle.

Wreszcie przyszedł czas na odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Historyk i były radny gminy Raba Wyżna - Pan Adam Sawina przybliżył nam postaci kurierów i emisariuszy przeprowadzających uchodźców politycznych i przenoszących materiały konspiracyjne z Polski (przez Węgry do Francji, Londynu) będącej pod okupacją niemiecką w okresie II wojny światowej.

Z powodu padającego ulewnie deszczu musieliśmy opuszczać szybko miejsce uroczystości. Wydarzenie to jednak będzie dla nas na pewno niezapomnianą lekcją historii naszego regionu.

Zobacz zdjęcia.