Loading color scheme

WYCIECZKA KLASY VIII

Dnia 8 listopada 2022r. wraz z rówieśnikami z Podsarnia oraz wychowawczyniami p. Moniką i p. Agnieszką udaliśmy się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu oraz do Wadowic.

Pierwszym punktem wycieczki było Miejsce Pamięci Auschwitz, w którym znajdują się zarówno autentyczne poobozowe bloki i baraki, jak i zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu. Udaliśmy się do kilku budynków, które pokazały nam tylko część przerażającego obrazu obozu. Odwiedziliśmy także celę św. Maksymiliana Kolbe, pomieszczenia, gdzie znajdowały się krematorium i komora gazowa, udaliśmy się pod ścianę straceń.

Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau, do którego wejście stanowiła ogromna brama, przez którą przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mogliśmy zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów oraz ruiny komór gazowych z krematoriami.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Wadowicach. Odwiedziliśmy znajdującą się na rynku Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie symbolicznym wpisem do księgi mogliśmy złożyć swoje prośby i podziękowania, a następnie udaliśmy się na degustację pysznych kremówek, będących symbolem Wadowic.

Wycieczka była wyjątkową i poruszającą lekcją historii. Jej celem było zapoznanie z historią naszego kraju oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i Holokaustu. Wszystko to, co zobaczyliśmy wywarło na nas ogromne wrażenie.

ZOBACZ ZDJĘCIA.