2 kwietnia obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu. Pani Małgorzata Guzik zorganizowała w tym dniu prelekcje, których celem był wzrost wiedzy na temat autyzmu, zrozumienie świata widzianego oczami osób autystycznych oraz budowanie świadomości społecznej w tym zakresie.
Warto zapamiętać:
1. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, wpływającym na komunikację i zachowanie.
Osoby z autyzmem mogą doświadczać rzeczywistości w sposób podobny do obserwowania świata przez kalejdoskop – gdzie kolory, kształty i dźwięki łączą się w sposób nieoczekiwany i zmienny. Barwy są bardziej intensywne, dźwięki głośniejsze lub bardziej rozpraszające, a dotyk może być bardziej irytujący lub nieprzyjemny. To, co dla większości ludzi jest codziennym szumem informacyjnym, dla osoby z autyzmem może być niezwykle intensywne lub nawet przytłaczające.
2. Zaburzenie to obejmuje szeroki zakres symptomów i umiejętności, które mogą znacząco różnić się między osobami. Wśród najczęstszych objawów autyzmu znajdują się:
• unikanie kontaktu wzrokowego,
• ograniczenie zainteresowania w kontaktach społecznych,
• trudności w rozumieniu i stosowaniu mowy,
• powtarzanie tych samych słów, ruchów,
• opór przed zmianami,
• przywiązywanie się do przedmiotów;
3. Zrozumienie autyzmu zaczyna się od akceptacji i uznania, że każdy człowiek jest wyjątkowy. Osoby z autyzmem mogą potrzebować więcej wsparcia w zakresie komunikacji, interakcji społecznych czy adaptacji do zmian.
Bliscy i opiekunowie potrzebują z kolei zrozumienia, wsparcia oraz odpoczynku, aby móc skutecznie dbać o swoich podopiecznych.