Senat RP przyjął w listopadzie 2022r. uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.
W uchwale senatorowie podkreśli patriotyzm Kopernika, który „przez całe życie był wiernym poddanym kolejnych królów polskich z dynastii Jagiellonów, jak pisał nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić".
Senat RP zwrócił się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o popularyzację postaci Mikołaja Kopernika, który nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata. Poza wybitnym astronomem patronami roku 2023 zostali również: Jan Matejko i Wisława Szymborska.
Kopernik w swoim dziele „De revolutionibus orbium coelestium” przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim.
W naszej szkole uczniowie również poznali postać i dokonania tego wybitnego prawnika, urzędnika, dyplomaty, lekarza, duchownego katolickiego, doktora prawa kanonicznego, astronoma i astrologa, matematyka, ekonomisty, stratega wojskowego, kartografa i filologa. Osoby wybitnej.
Uczniowie klasy szóstej na lekcjach geografii w ramach realizacji projektu „ A jednak się kręci…” przygotowali modele Układu Słonecznego oraz wystawę dla swoich kolegów, koleżanek, przybliżającą postać i dokonania Mikołaja Kopernika.