PROMOCJA BIOGRAFII JANA STEFANIAKA

12 listopada 2023 r. w Remizie OSP w Harkabuzie miała miejsce  promocja biografii Jana Stefaniaka - bohatera Powstania Warszawskiego, którego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Harkabuzie.

Głównym inicjatorem stworzenie publikacji był ksiądz Leszek Uroda, który czuwał nad całością prac i ostatecznym kształtem biografii. Poszczególne rozdziały tworzyli: Jakub Bodaszewski, Adam Karbowski, Michał Siwiec-Cielebon oraz ksiądz Leszek Uroda, zaś za opracowanie zdjęć odpowiada Adam Łabuda.  Organizatorem niedzielnego spotkania był proboszcz parafii Podsarnie-Harkabuz, ksiądz Leszek Uroda, przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Harkabuzie.  W małej salce remizy zgromadziło się wielu znamienitych gości - wszyscy współautorzy książki, przedstawiciele gminy, dyrektorzy i nauczyciele kilku szkół, minister Edward Siarka, sołtys wsi Michał Łabuda, przedstawicielka wydawnictwa Arsarti, Stowarzyszenie "Czarna Orawa", grupa rekonstrukcyjna Jana Dudora,  a wreszcie mieszkańcy, z których część znała i nadal pamięta Jana Stefaniaka (np. pani Bernadeta Rapacz, u której mieszkał Jan Stefaniak z matką). O część artystyczną zadbali uczniowie z Harkabuza - zespół "Orawskie Smyki", duet Amelia Kusper i Laura Wójciak oraz Szymon Łabuda (recytacja).

Najważniejsze przesłanie spotkania wybrzmiało kila razy - należy dbać o pamięć o takich ludziach jak Jan Stefaniak. Takie publikacje przyczyniają się do propagowania wiedzy o bohaterach, których nie wspomina się na kartach wielkiej historii, a to przecież ich poświęcenie, ich złamane losy pomogły odzyskać niepodległość. Tym bardziej wielkie uznanie należy się wszystkim, dzięki którym możemy przeczytać tę biografię - jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za ciężką pracę.


 

O szkole

Szkoła Harkabuz

Nasza szkoła sięga 1885 roku, gdy w Harkabuzie powstała pierwsza placówka edukacyjna. Mimo trudności podczas II wojny światowej, zmiennych losów i nauczycieli różnych narodowości, szkoła rozwijała się. Po 1945 roku, wracając do polskiego systemu edukacyjnego, przeżywaliśmy trudne lata zniszczeń. Mimo utraty dokumentacji, dążyliśmy do odbudowy. Dziś jesteśmy miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a rozwój młodych umysłów jest naszym priorytetem.

Poznaj pełną historie

Osiągnięcia

KONKURS ORIGAMI
30 lis 2023

KONKURS ORIGAMI

            W naszej szkole został zorganizowany konkurs ,,Origami”. Uczniowie bardzo l..

Czytaj więcej
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
09 lis 2023

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Po raz pierwszy nasi uczniowie : Mateusz Łabuda z klasy III, Łucja Kierpiec z klasy VI ..

Czytaj więcej
KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
09 lis 2023

KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

08.11.2023 r.  w Czarnym Dunajcu odbył się XI Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej i ..

Czytaj więcej

Szkoła Podstawowa w Harkabuzie
znajduje się przy głównej drodze.

W szkole uczy się około 100 uczniów w klasach 1-8 i oddziale przedszkolnym. Pracuje tu ponad 20 nauczycieli, logopeda i pedagog.

Sekretariat i gabinet dyrektora są na 1 piętrze. W szkole jest biblioteka i mała sala gimnastyczna. Za szkołą jest boisko i plac zabaw. Zajęcia odbywają się na trzech piętrach budynku. W budynku nie ma windy. Wejście nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Przy drzwiach jest dzwonek. Użyj go jeśli potrzebujesz pomocy. Przy szkole jest miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej.

"Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy się trzymać razem"

Maria Konopnicka
Maria Konopnickaautor