WYCIECZKI KLAS IV-VIII

Znane i nieznane zakątki Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz okolic

 

              Dnia 1 czerwca 2023r. klasy VII i VIII pod opieką wychowawczyń p. Janiny i p. Moniki wybrały się na wycieczkę w malownicze tereny województw śląskiego i małopolskiego.

Pierwszym punktem programu był spacer w Parku Gródek w Jaworznie, gdzie mieliśmy okazję podziwiać piękne tereny zwane Polskimi Malediwami, a będące obszarem po dawnym kamieniołomie. Strome klify i lazurowy kolor wody w promieniach słonecznych prezentowały się niesamowicie. Następnie dla kontrastu zawitaliśmy na Pustynię Błędowską, będącą największym w Polsce śródlądowym obszarem lotnych piasków. Z punktu widokowego mogliśmy podziwiać jej obszar. Kolejno zwiedziliśmy średniowieczny zamek rycerski Rabsztyn, jeden z wielu na Szlaku Orlich Gniazd Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Trwające przez lata prace doprowadziły do odbudowania fragmentów murów, mostów oraz zrekonstruowania bramy wjazdowej i częściowo zamku górnego, dzięki czemu można poznać historię zamku i obejrzeć panoramę okolicy po pokonaniu kilkudziesięciu schodów prowadzących na wieżę. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Jaskini Wierzchowskiej Górnej, posiadającej najdłuższą trasę turystyczną ze wszystkich jaskiń w Polsce. Podziemne korytarze prowadziły nas do poszczególnych komór jaskiniowych ukazując ciekawe ekspozycje dydaktyczne i makiety dawnych mieszkańców tych terenów. Po zakończonym zwiedzaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną.

W ten szczególny dzień, Dzień Dziecka, pogoda była piękna. Można więc uznać, że uczniowie po całym roku pracy zasłużyli na taką nagrodę. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni.

 

                                                                               Słoneczna Maciejowa

Tego samego dnia klasy IV-VI pod opieką wychowawców (p. Adam, p.Kinga, p. Ilona) udały się czerwonym szlakiem z Rabki do bacówki PTTK na Maciejowej. W czasie wspinaczki okazało się, że niektórzy uczniowie muszą nieco popracować nad kondycją, ale ostatecznie wszyscy mogli pękać z dumy, ponieważ szczyt Maciejowej został zdobyty. W czasie zasłużonego relaksu uczniowie raczyli się przysmakami schroniskowej kuchni, a pani Kinga opowiadała o tym, co widać wokół i dlaczego Beskid jest Wyspowy. Zejście do Rabki poszło już lepiej, a piękna pogoda towarzyszyła nam do samego końca. Jak zwykle grupka tych, co zarzekali się, że "nigdy więcej" po powrocie pod szkołę zaczęła topnieć wobec grupy "może jednak jeszcze kiedyś" - i na to "kiedyś" czekamy z utęsknieniem.

 

Zobacz zdjęcia.

O szkole

Szkoła Harkabuz

Nasza szkoła sięga 1885 roku, gdy w Harkabuzie powstała pierwsza placówka edukacyjna. Mimo trudności podczas II wojny światowej, zmiennych losów i nauczycieli różnych narodowości, szkoła rozwijała się. Po 1945 roku, wracając do polskiego systemu edukacyjnego, przeżywaliśmy trudne lata zniszczeń. Mimo utraty dokumentacji, dążyliśmy do odbudowy. Dziś jesteśmy miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a rozwój młodych umysłów jest naszym priorytetem.

Poznaj pełną historie

Osiągnięcia

01 sty 2024

"DZIEŁO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA WSPÓŁCZEŚNIE"

3 grudnia 2023r. w kościele w Jabłonce-Bory odbył się finał Konkursu Plastyczne..

Czytaj więcej
NASZE OSIĄGNIĘCIA
01 sty 2024

NASZE OSIĄGNIĘCIA

                                                                               ..

Czytaj więcej
Konkurs plastyczny „Jan Paweł II- Inicjator Światowych Dni Młodzieży”
22 gru 2023

Konkurs plastyczny „Jan Paweł II- Inicjator Światowych Dni Młodzieży”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ..

Czytaj więcej

"Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy się trzymać razem"

Maria Konopnicka
Maria Konopnickaautor

Szkoła Podstawowa w Harkabuzie
znajduje się przy głównej drodze.

W szkole uczy się około 100 uczniów w klasach 1-8 i oddziale przedszkolnym. Pracuje tu ponad 20 nauczycieli, logopeda i pedagog.

Sekretariat i gabinet dyrektora są na 1 piętrze. W szkole jest biblioteka i mała sala gimnastyczna. Za szkołą jest boisko i plac zabaw. Zajęcia odbywają się na trzech piętrach budynku. W budynku nie ma windy. Wejście nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Przy drzwiach jest dzwonek. Użyj go jeśli potrzebujesz pomocy. Przy szkole jest miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej.