ZIMOWE AKTYWNOŚCI

Korzystając z pięknej zimowej aury, uczniowie klas 4-8 w ramach lekcji wychowania fizycznego, pod opieką pani Moniki Staszyńskiej i pana Grzegorza Bisagi, uczestniczyli w zimowych aktywnościach sportowych na sankach i łyżwach. Było mnóstwo śmiechu i zabawnych momentów, ale nie tylko..

Pamiętając, że zimą może być bardzo przyjemnie, ale i niebezpiecznie, przed feriami przypominamy zasady bezpieczeństwa związane z różnorodną aktywnością na świeżym powietrzu:

!!!!! Dekalog Narciarza (i Snowboardzisty) opracowany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS):

 1. Wzgląd na inne osoby - Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.­­­
 1. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością - Każdy narciarz lub snowboardzista powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.
 1. Wybór kierunku jazdy - Narciarz lub snowboardzista nadjeżdżający od tyłu musi wybrać ­­taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboardzistów znajdującym się przed nim.
 1. Wyprzedzanie - Narciarz lub snowboardzista może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardzistę z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.
 1. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku - Narciarz lub snowboardzista, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
 1. Zatrzymanie na trasie - O ile nie jest to absolutnie konieczne, narciarz lub snowboardzista musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboardzista winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.
 1. Podchodzenie i schodzenie na nogach - Narciarz lub snowboardzista musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
 1. Przestrzeganie znaków narciarskich - Każdy narciarz lub snowboardzista powinien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.
 1. Wypadki - W razie wypadku każdy narciarz lub snowboardzista powinien udzielić poszkodowanym pomocy.
 1. Obowiązek ujawnienia tożsamości - Każdy narciarz, snowboardzista, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

 


!!!!! Bezpieczeństwo na lodzie – lodowiska i ślizgawki miejskie:

 1. Nie wchodź na lód gdy znajduje się na nim pojazd wyrównujący go.
 2. Przestrzegaj określonego kierunku jazdy.
 3. Nie wjeżdżaj w zagrodzone miejsca.
 4. Ubierz ciepłe, ale przepuszczające powietrze ubranie. Odzież termoaktywna sprawi, że nie wychłodzisz się zbyt szybko. Dodatkowo zwróć uwagę na to, by twoje ubranie było wygodne i nie krępowało ruchów.
 5. Jeśli chcesz ochronić swoją głowę przed upadkiem załóż kask ochronny. Rękawiczki sprawią, że nie poranisz rąk przy wywrotce. Jeśli nie czujesz się na lodzie zbyt pewnie, albo wręcz przeciwnie, jeździsz bardzo szybko, to warto pomyśleć też o ochraniaczach na kolana i łokcie.
 6. Dobierz łyżwy w zależności od stylu jazdy. Zwróć uwagę na to, czy but dobrze leży na stopie i nigdzie nie uciska – nie może być ani za mały, ani za duży.
 7. Jeśli jesteś początkujący skorzystaj z figurek z uchwytami dostępnych w wypożyczalni. Najczęściej są to zwierzątka, jak pingwin, łoś czy sowa, które służą jako pomoc do nauki jazdy na łyżwach
 8. Przestrzegaj regulaminu odwiedzanego lodowiska lub ślizgawki.

!!!!! Bezpieczeństwo na lodzie – łyżwy na zamarzniętych zbiornikach:

 1. Zanim wejdziesz na lód przekaż rodzinie i znajomym, gdzie się udajesz. Najlepiej nie rób tego samodzielnie, zawsze weź drugą osobę, która w razie wypadku będzie mogła udzielić ci pomocy i zaalarmować odpowiednie służby.
 2. Ubierz się ciepło w lekkie i oddychające ubrania. Twoja kurtka powinna być przeciwwiatrowa. Weź ze sobą gwizdek, by w razie potrzeby wezwać pomoc. Jeśli posiadasz kamizelkę asekuracyjną, załóż ją pod kurtkę. W razie załamania się lodu zapewni ci ona lepszą wyporność.
 3. Minimalna grubość lodu do jeżdżenia na łyżwach to 10 cm, ale im grubsza jest jego warstwa tym lepiej. Lód o grubości 12 cm jest optymalny dla uprawiania łyżwiarstwa i wędkowania. Pamiętaj, że jeśli przez zbiornik płynie rzeka i występują w nim prądy wodne, to wytrzymałość pokrywy lodowej może być nawet o 50% niższa. Należy więc wchodzić na lód tylko wtedy, gdy jego pokrywa ma grubość powyżej 20 cm.
 4. Nasłuchuj sygnałów, jakie daje ci lód, a jeśli usłyszysz trzaski lub zauważysz pęknięcia, to połóż się na nim płasko i pełzając dostań się do brzegu.
 5. Jeśli lód się pod tobą załamie, nie panikuj. Rozłóż szeroko ręce i nabierz dużo powietrza. Nie wykonuj gwałtownych ruchów. Oszczędzaj siły i za wszelką cenę staraj się nie wpłynąć pod lód. Zdejmij buty, które po nasiąknięciu wodą ważą nawet kilka kilogramów. Jeśli masz kolce do lodu, to spróbuj za ich pomocą powoli wydostać się na lód, cały czas wzywając pomoc. Nie próbuj wstawać, a zamiast tego czołgaj się po powierzchni lodu aż do brzegu.
 6. Będąc świadkiem załamania się pod kimś lodu, nie biegnij w stronę poszkodowanego. Zaalarmuj odpowiednie służby, a następnie, o ile czujesz się na siłach, przystąp do akcji ratunkowej. Znajdź przedmiot, który będzie można podać osobie znajdującej się w wodzie (np. długą gałąź lub szalik). Następnie, czołgając się, podpełźnij na odpowiednią odległość i leżąc płasko na lodzie podaj poszkodowanemu dany przedmiot. Za jego pomocą powoli wyciągnij go na powierzchnię.
 7. Nie podawaj osobie poszkodowanej żadnych gorących napojów lub alkoholu. Najlepiej ubierz ją w suche ubrania, owiń w koce i koniecznie oddaj pod opiekę lekarza! Wychłodzenie organizmu jest stanem zagrażającym życiu!­­­­­

O szkole

Szkoła Harkabuz

Nasza szkoła sięga 1885 roku, gdy w Harkabuzie powstała pierwsza placówka edukacyjna. Mimo trudności podczas II wojny światowej, zmiennych losów i nauczycieli różnych narodowości, szkoła rozwijała się. Po 1945 roku, wracając do polskiego systemu edukacyjnego, przeżywaliśmy trudne lata zniszczeń. Mimo utraty dokumentacji, dążyliśmy do odbudowy. Dziś jesteśmy miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a rozwój młodych umysłów jest naszym priorytetem.

Poznaj pełną historie

Osiągnięcia

01 sty 2024

"DZIEŁO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA WSPÓŁCZEŚNIE"

3 grudnia 2023r. w kościele w Jabłonce-Bory odbył się finał Konkursu Plastyczne..

Czytaj więcej
NASZE OSIĄGNIĘCIA
01 sty 2024

NASZE OSIĄGNIĘCIA

                                                                               ..

Czytaj więcej
Konkurs plastyczny „Jan Paweł II- Inicjator Światowych Dni Młodzieży”
22 gru 2023

Konkurs plastyczny „Jan Paweł II- Inicjator Światowych Dni Młodzieży”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ..

Czytaj więcej

Szkoła Podstawowa w Harkabuzie
znajduje się przy głównej drodze.

W szkole uczy się około 100 uczniów w klasach 1-8 i oddziale przedszkolnym. Pracuje tu ponad 20 nauczycieli, logopeda i pedagog.

Sekretariat i gabinet dyrektora są na 1 piętrze. W szkole jest biblioteka i mała sala gimnastyczna. Za szkołą jest boisko i plac zabaw. Zajęcia odbywają się na trzech piętrach budynku. W budynku nie ma windy. Wejście nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Przy drzwiach jest dzwonek. Użyj go jeśli potrzebujesz pomocy. Przy szkole jest miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej.

"Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy się trzymać razem"

Maria Konopnicka
Maria Konopnickaautor